• ZASADY REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH

W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

PROWADZONYCH PRZEZ GMINĘ SZYDŁOWO

1. Do szkół podstawowych w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły. Kandydaci przyjmowani są z urzędu na zgłoszenie rodziców przez elektroniczny system rekrutacyjny: https://szydlowo.rekrutacje.edu.pl w terminach określonych w  harmonogramie (jak poniżej) na podstawie Zarządzenia nr 47/2024 Wójta Gminy Szydłowo z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia terminów rekrutacji do klas pierwszych w szkołach podstawowych oraz do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2024/2025, dla których Gmina Szydłowo jest organem prowadzącym.
          2. Kandydaci do klas pierwszych spoza obwodu danej szkoły mogą być przyjęci w rekrutacji uzupełniającej na wniosek rodziców, jeżeli dana szkoła dysponuje wolnymi miejscami. Przy rekrutacji brane są pod uwagę kryteria samorządowe, a kandydaci przyjmowani są w oparciu o liczbę uzyskanych punktów w zależności od spełnianych kryteriów.

Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest z wykorzystaniem systemu informatycznego na stronie: https://szydlowo.rekrutacje.edu.pl. Kolejność zgłoszeń nie ma wpływu na przyjęcie kandydata.

Placówki biorące udział w rekrutacji:

• Szkoła Podstawowa w Szydłowie w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie;
          • Szkoła Podstawowa w Starej Łubiance w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance;
          • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Wyzwolenia Ziemi Wałeckiej w Skrzatuszu.

We wniosku można wybrać maksymalnie trzy szkoły z określeniem kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej.

Samorządowe kryteria rekrutacji do pierwszej klasy szkoły podstawowej określa uchwała nr XXII/185/17 Rady Gminy Szydłowo z dnia 27 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do pierwszej klasy szkoły podstawowej, dla której organem prowadzącym jest Gmina Szydłowo.

Samorządowe kryteria rekrutacji:

Lp.

Kryterium

Liczba punktów

1.

Rodzeństwo kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, posiada status ucznia szkoły, o przyjęcie do której ubiega się kandydat

5

2.

Wielodzietność rodziny kandydata

4

3.

Kandydat objęty kształceniem specjalnym

3

4.

Niepełnosprawność w rodzinie kandydata

2

Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów, które należy dołączyć w systemie informatycznym:

• oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata – kryterium 2);
          • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez zespół orzekający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni specjalistycznej - kryterium 3)
          •  orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność/orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44) – kryterium 4;

Potwierdzenia spełnienia kryterium 1) dokonuje dyrektor szkoły na podstawie dokumentacji szkoły.

Dokumenty, potwierdzające spełnianie kryteriów 3) – 4) załączane są w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu, bądź w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna kandydata.

Oświadczenie, dotyczące spełniania kryterium 2) składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oświadczenie zawiera klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Wzór oświadczenia zawarty jest w systemie informatycznym.

W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz
          w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.

1. Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym określa Zarządzenie nr 47/2024 Wójta Gminy Szydłowo z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia terminów rekrutacji do klas pierwszych w szkołach podstawowych oraz do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2024/2025, dla których Gmina Szydłowo jest organem prowadzącym.

TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:

Lp.

Rodzaj czynności

Postępowanie rekrutacyjne

Postępowanie uzupełniające

1.

Składanie wniosków o przyjęcie do szkół podstawowych kandydata zamieszkałego poza obwodem danej szkoły, wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych.

od 1 marca 2024 r. godz.8:00

do 15 marca 2024 r. godz. 15.00

od 8 lipca 2024 r.

do 12 lipca 2024 r. godz. 15.00

2.

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków
          oraz dołączonych dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych.

(Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach)

do 22 marca 2024 r. godz.15.00

do 19 lipca 2024 r.

godz.15.00

3.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych
          i kandydatów niezakwalifikowanych.

27 marca 2024 r.

23 lipca 2024 r. godz. 14.00

4.

Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej w postaci pisemnego oświadczenia.

do 5 kwietnia 2024 r. godz. 15.00

do 26 lipca 2024 r. godz. 15.00

5.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

12 kwietnia 2024 r

29 lipca 2024 r.