Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) – art. 2 ust. 12, art. 68 ust. 1 pkt 9, art. 85 ust. 6 i 7, art. 98 ust. 1 pkt 21.
- Struktury ogólne:
- Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.
- Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
- Szkolne Koło Wolontariatu (dalej: SKW) jest inicjatywą uczniów, skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, społeczne, kulturalne.
- Opiekę nad Szkolnym Wolontariatem sprawuje wyznaczony przez Dyrektora nauczyciel, który czuwa nad tym, by działalność Koła Wolontariatu była zgodna ze Statutem Szkoły.
- Miejscem działania organizacji Szkolnego Koła Wolontariatu jest siedziba Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie.
- Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu
- Szkolne Koło Wolontariatu zrzesza uczniów szkoły, w której zostało powołane, nie wykluczając tych, którzy równocześnie należą do innych organizacji, stowarzyszeń.
- Członkiem Szkolnego Koła Wolontariatu może być każdy uczeń, który włączył się w jego pracę i wyraża chęć pełnego w nim uczestnictwa, głównie przez wypełnianie obowiązków wynikających z niniejszego regulaminu.
- Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.
- W działalność Szkolnego Koła Wolontariatu mogą włączać się (w razie potrzeby) członkowie nie zrzeszeni.
- Prawa i obowiązki wolontariusza
- Wolontariuszem może zostać każdy uczeń klas IV- VIII, który pragnie pomagać innym.
- Działalność SKW opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.
- Członkiem SKW zostaje uczeń, po przedstawieniu opiekunom SKW pisemnej zgody rodziców na działalność wolontariacką w danym roku szkolnym (załącznik nr 1).
- Do działań poza terenem szkoły uprawnieni są uczniowie klas 6, 7 i 8 po przedstawieniu pisemnej zgody rodziców na działalność ucznia w Szkolnym Kole Wolontariatu. Zapisy do Szkolnego Koła Wolontariatu dokonuje opiekun koła.
- Członkowie SKW podejmują działania w wymiarze, który nie utrudni im nauki i pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych.
- Każdy członek SKW stara się aktywnie włączać w jego działalność, zgłaszać własne propozycje i inicjatywy, wykorzystując swoje zdolności i doświadczenie.
- Wolontariusz ma prawo do wszechstronnego wsparcia ze strony opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu.
- Do obowiązków wolontariuszy należy uczestnictwo w spotkaniach SKW odbywających się stacjonarnie lub online.
- Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia o wykonywanej pracy. Zaświadczenie takie otrzyma wolontariusz, który systematycznie brał udział w spotkaniach i zebraniach Koła oraz aktywnie uczestniczył w pracy wolontariatu.
- Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy na rzecz wolontariatu po uprzedzeniu opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu.
- Zadania SKW:
- Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości oraz bezinteresowności,
- zwiększanie wrażliwości uczniów na potrzeby innych oraz przeżywane trudności życiowe tj. cierpienie, samotność, choroby i niepełnosprawność,
- tworzenie więzi miedzy uczniami i nauczycielami a środowiskiem lokalnym oraz kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich.
- kształtowanie umiejętności działania zespołowego, współdziałanie uczniów i wzajemne wspieranie się.
- Rozliczanie wolontariuszy
- Wolontariusze mogą być rozliczani za udział w działaniach szkolnych i pozaszkolnych wpisem do Książeczki Działań Wolontariusza, określającym ilość godzin. Proponowane działania to:
- kiermasze szkolne (organizacja),
- zbiórki darów rzeczowych,
- pomoc na terenie szkoły (w świetlicy, w bibliotece, przygotowywanie do akcji, np. plakat, prezentacja),
- pomoc w organizacji uroczystości szkolnych,
- udział w akcjach charytatywnych,
- dbanie o gazetkę ścienną SKW, informacje na stronę internetową szkoły – aktualizacja, plakaty informacyjne,
- reprezentowanie Szkolnego Klubu Wolontariusza na zewnątrz poprzez akcje np.: domu opieki społecznej, hospicjum, domu dziecka.
- Wolontariusz, który podejmie się indywidualnie realizacji zdania poza szkołą jest zobowiązany przedstawić podpisane zaświadczenie z instytucji, której działanie wspierał.
- Wolontariusz samodzielnie ewidencjonuje swoje działania w Książeczce Działań Wolontariusza, które podpisem potwierdza opiekun SKW. Wpis uwzględnia adresatów akcji wolontariackiej. Wolontariusz jest jednocześnie odpowiedzialny za Książeczkę działań SKW. W razie zagubienia Książeczki działań SKW, wydawana jest nowa Książeczka, bez wcześniejszych wpisów.
- W czerwcu danego roku wolontariusze klas VIII, którzy w Książeczce Działań Wolontariusza posiadają co najmniej 15 wpisów potwierdzających wzięcie udziału w akcjach charytatywnych organizowanych przez SKW oraz przepracowane 100 godzin jako wolontariusz (przez minimum 2 lata działalności) otrzymują wpis na świadectwie ukończenia.
- Pod koniec każdego roku szkolnego członkowie koła, którzy aktywnie uczestniczyli w pracach wolontariatu otrzymują wpis na świadectwie. Decyzję o wpisie podejmuje opiekun szkolnego koła, na podstawie Książeczki Działań Wolontariusza.
- Wybory Szkolnego Koła Wolontariatu
- Rada Szkolnego Koła Wolontariatu: przewodniczący i zastępca przewodniczącego, wybierani są na roczną kadencję spośród zgłoszonych Liderów Wolontariatu, podczas pierwszego spotkania SKW w danym roku szkolnym, głosami większości w głosowaniu bezpośrednim.
- Przepisy końcowe
- Regulamin obowiązuje wszystkie osoby zrzeszone w Szkolnym Kole Wolontariatu.
- Zmiana regulaminu wymaga formy pisemnej.
- Decyzje o rozwiązaniu Szkolnego Koła Wolontariatu podejmuje Dyrektor Szkoły.
ZAŁĄCZNIKI
WZÓR ZGODY RODZICA (zał.1)
WZÓR KSIĄŻECZKI DZIAŁAŃ WOLONTARIUSZA (zał.2)