• Aktualności

      • Aktualności

            • MAJOWE ŚWIĘTO!

              W naszej szkole pamiętamy o ważnych wydarzeniach. Przed nami długi weekend i Święto Konstytucji 3 maja.

              W klasach pojawiły się gazetki tematyczne. Na godzinach z wychowawcą uczniowie kl. 4-5 dowiedzieli się z filmiku edukacyjnego dlaczego świętujemy 1,2,i 3 maja, a pojęcia związane z konstytucją utrwalili wykreślanką. Uczniowie klas 6-8 na lekcjach historii przypomnieli sobie co to jest konstytucja i dlaczego jest tak ważna. Obejrzeli też filmik o tym, jak powstawał ten pierwszy w Europie dokument. Lekcje te przypomniały patriotyczne wartości i postawy.

               

              red.: A. Zwolińska-Piątek

               

            • „WAŻNE SPRAWY MAŁEGO POLAKA” - APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

              30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Inicjatywa ta była owocem pracy uczniów klas III b i II c pod kierunkiem ich wychowawców p. Beaty Kątek oraz p. Anety Kalczyńskiej.

              Podczas apelu uczniowie zaprezentowali inscenizację pt. "Ważne sprawy małego Polaka", w której poruszali istotne dla naszej narodowej historii tematy. Dodatkowo, swoim głosom dodaliśmy wyjątkowego charakteru uroczystości, wykonując patriotyczne piosenki.

              Apel był nie tylko okazją do uczczenia ważnej daty w historii Polski, ale także do kreatywnego zaangażowania uczniów w przygotowanie i prezentację treści związanych z naszym dziedzictwem narodowym. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników, uroczystość ta stała się ważnym momentem w życiu szkoły.

               

              red.: A. Kalczyńska

               

            • MAJOWE ŚWIĘTA... W ŚWIETLICY

              Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech jego dniach obchodzone są w Polsce trzy ważne święta:

              1 maja - Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie,

              2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - czci polskie barwy narodowe,

              3 maja- Święto Konstytucji Trzeciego Maja upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

              Święta te kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i postawy obywatelskiej.

              Dzieci w świetlicy szkolnej, oglądając filmy edukacyjne  i  uczestnicząc w pogadance, przypomniały sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dowiedziały się dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy. Przypomniały sobie wiedzę o polskich symbolach narodowych, do których należy odnosić się z należną czcią i szacunkiem.

              Uczestniczyły również w zajęciach plastycznych z origami i wykonały biało-czerwone tulipany, oraz flagi Polski...

               

              red.: M. Bachmatiuk, J. Kurzyk

               

            • 29 - KWIETNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

              TAŃCZ  RAZEM Z NAMI! 

               

              Tanecznym krokiem w świetlicy szkolnej świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca...

              W naszej świetlicy  taniec jest ważnym elementem zajęć, na których dzieci poprawią swoją koordynację ruchową, zwiększą poczucie rytmu, pewność siebie. Wraz z wysiłkiem na sali tanecznej zwiększa się produkcja endorfin, hormonów szczęścia, a co za tym idzie taniec wpływa  na dobre samopoczucie. Poprzez taniec wzrasta też  poczucie własnej wartości.

              Regularne zajęcia taneczne pozytywnie oddziałują na zwiększenie możliwości ruchowych naszego ciała. Poprawia się nasza kondycja – wolniej się męczymy, a nasz organizm zwiększa swoją wydajność.

              Polecamy, zróbcie sobie przerwę i potańczcie do ulubionych utworów muzycznych.

              Wszystkim dla których taniec jest pasją życzymy, aby pielęgnowali i rozwijali swoje zamiłowania, a także z wytrwałością dążyli do perfekcji...

               

              red.: M. Bachmatiuk, J. Patyniak

               

            • AKCJA ŻONKIL

              19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - my też wzięliśmy udział w obchodach.   Towarzyszył nam żonkil, który kojarzy się z tym wydarzeniem i jest symbolem zbiorowej  pamięci.

               

              red.: M. Piwowarczyk, A. Zwolińska-Piątek

               

            • KONKURS RECYTATORSKI NASZE ULUBIONE WIERSZE JULIANA TUWIMA

              23 kwietnia w klasie III b odbył się konkurs recytatorski "Nasze ulubione wiersze Juliana Tuwima". Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje ulubione utwory tego wybitnego polskiego poety. Konkurs był doskonałą okazją do upamiętnienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz do promowania literatury dziecięcej.

              W konkursie wzięło udział osiemnastu utalentowanych uczestników, którzy z pasją recytowali wiersze Juliana Tuwima. Po emocjonujących występach jury, w składzie: p. Małgorzata Piwowarczyk- bibliotekarka, p. Jadwiga Kurzyk- nauczycielka świetlicy oraz p. Anna Wiza - przedstawicielka Rady Rodziców wyłoniło zwycięzców:

              • I miejsce zajęła Klaudia Budner, która wzruszająco zaprezentowała wiersz "Słoń Trąbalski",

              • II miejsce przypadło Jakubowi Mazurkiewiczowi, który świetnie odegrał wiersz "Okulary",

              • III miejsce zajęła Aniela Ciesielska, recytując z humorem wiersz "Zosia Samosia".

              Dzięki takim inicjatywom promujemy czytelnictwo oraz szacunek dla praw autorskich. Gratulujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz zwycięzcom za doskonałe interpretacje wierszy Juliana Tuwima.

               

              red.: A. Kalczyńska

               

            • DAJEŻ RADĘ!

              Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w realizacji programu edukacji żywieniowej (Junior Edu Żywienie) dla szkół podstawowych pt. ,,Da JEŻ radę !”

              Celem zajęć było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci w wieku szkolnym. Podczas gry dydaktycznej  ,, Zgadnij jaki to produkt ?” klasy otrzymały  od nauczyciela pakiety do gry ( fiszki z kartami produktów ). Zadaniem osoby losującej było przeczytanie swojemu zespołowi opisu z wylosowanej fiszki ( tak aby nikt nie widział treści i zdjęcia). Zadaniem zespołu jak najszybsze odgadnięcie, jakiego produktu dotyczy opis. W grupach uczniowie rywalizowali o  tzw. ,,punkty mocy”. Rozpoznawali i podawali nazwy warzyw, zbóż oraz owoców będących źródłem składników pokarmowych. Poznali właściwości lecznicze soku z malin. Po zajęciach potrafili wskazać przykłady dań wykonanych ze zdrowej żywności, oraz zboża nie zawierające glutenu – będące składnikiem diety bezglutenowej.

              Uczestnicy zajęć otrzymali  szkolny certyfikat udziału w programie  ,,Da JEŻ radę ”.

               Dzisiaj każdy z nich wie, że człowiek ,, super mocy nabiera , kiedy mądrze żywność wybiera !

              Zajęcia w klasach czwartych prowadziła Justyna Karpińska.

               

              red.: J. Karpińska

               

            • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO – ETAP POWIATOWY

              Dnia 22.04.2024r.  siedmioro uczniów  naszej szkoły  wzięło udział w etapie powiatowym Turnieju BRD w Pile. Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez  popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego; kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu; naukę  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;  popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.  Wielkie brawa należą się Olkowi Lupa, który w swojej kategorii wiekowej, w klasyfikacji indywidualnej, zajął II miejsce.  Zespołowo nasza młodsza grupa zajęła V miejsce, a grupa starsza VI miejsce w powiecie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!!!!

              Wielkie podziękowania kierujemy też w stronę rodziców, którzy poświecili swój czas i dowieźli  młodzież do Piły. 

               

              red.: M. Płytnik

               

            • DZIEŃ ZIEMI

              Obchodziliśmy go łącząc pożyteczne... z przyjemnym.

              Na poważnie i na... wesoło.

              • Sprzątaliśmy nasze otoczenie.
              • W Turnieju Wiedzy o Naszej Planecie popisywaliśmy się wiedzą m.in. jak ją chronić przed jej zanieczyszczeniem.

              Zwieńczeniem obchodów był... Pokaz Eco-mody.

               

              red.: K. Wojdylak

               

            • INTEGRACJA KORCZAKOWSKICH SZKÓŁ

              Udało nam się zrealizować dawne marzenie – zadanie…

              To było niesamowite spotkanie. 18 marca klasa V b wraz z wychowawczynią pojechała do Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Gostomi. Na miejscu powitała nas Dyrektor placówki Pani Ewelina Stankiewicz. Zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy starsze koleżanki i kolegów, ich pasje, razem spędziliśmy czas grając w nieznanego nam "Indiaca" i piekąc kiełbaski przy ognisku.

              Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor, Pani Karolinie Wojdylak, jej wychowankom z klasy VI

              i pozostałej społeczności szkolnej za wspaniałe ugoszczenie.

              I zapraszamy do nas!

               

              red.: B. Czapla

               

            • 22 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI - DŹWIĘKOWA PRZYGODA

              19 kwietnia cała edukacja wczesnoszkolna ( klasy 1-3) świętowała zbliżające się obchody Dnia Ziemi. Wydarzenie to obchodzone jest w celu poszerzenia świadomości ekologicznej,  inspirowania do życia w zgodzie z naturą i promowania ochrony środowiska. Dzień Ziemi jest świetną okazją do refleksji nad stanem naszego środowiska. Mamy chwilę czasu by zastanowić się, w jaki sposób możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji na Ziemi.

              19 kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkowego artystę dźwiękowego, Pana Sławomira Puchałę, który zaprezentował nam fascynujący świat dźwięków mis i gongów. Podczas swojej prezentacji, Pan Sławek  podzielił się swoją pasją i umiejętnościami w tworzeniu dźwięków przy użyciu różnorodnych instrumentów.

              Muzyka, dźwięki, misy i gongi mogą przynieść dzieciom wiele korzyści zarówno w zakresie rozwoju emocjonalnego, jak i poznawczego. Oto kilka głównych korzyści:

              1. Rozwój emocjonalny: Dźwięki mogą pomóc dzieciom wyrażać swoje emocje i uczyć się rozpoznawać je u innych. Ze względu na swój spokojny i harmonijny charakter, mogą również sprzyjać relaksacji i redukcji stresu, co pomaga w budowaniu zdolności radzenia sobie ze stresem i emocjami.

              2. Rozwój umiejętności słuchowych: Słuchanie muzyki oraz różnorodnych dźwięków, w tym mis i gongów, może pomóc w rozwijaniu umiejętności słuchowych u dzieci. Mogą one uczyć się rozróżniać różne dźwięki, tonacje i rytm, co wpływa korzystnie na ich percepcję dźwięku i umiejętność koncentracji.

              3. Stymulacja kreatywności: Muzyka i dźwięki mis oraz gongów mogą inspirować dzieci do wyrażania się poprzez ruch i improwizację. Dzieci mogą eksperymentować z tworzeniem własnych dźwięków i melodii, co wspiera rozwój ich kreatywności i wyobraźni.

              4. Wspomaganie rozwoju poznawczego. Badania sugerują, że muzyka może mieć pozytywny wpływ na rozwój mózgu u dzieci, wspomagając funkcje poznawcze, takie jak pamięć, uwaga i myślenie abstrakcyjne. Dźwięki mis i gongów mogą dodatkowo stymulować mózg poprzez swoje bogate harmoniczne struktury.

              5. Zwiększanie świadomości ciała: Wibracje generowane przez dźwięki mis i gongów mogą pomóc dzieciom zwiększyć świadomość swojego ciała i zmysłów. Poprzez doświadczanie fizyczne dźwięków, dzieci mogą rozwijać swoje poczucie przestrzeni i związku z otoczeniem.

              6. Integracja sensoryczna: Dźwięki mis i gongów mogą być wykorzystywane jako narzędzia terapeutyczne do integracji sensorycznej u dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Poprzez doświadczanie różnorodnych dźwięków i wibracji, dzieci mogą poprawić swoją zdolność do przetwarzania sensorycznego i regulacji emocji.

              Bardzo dziękujemy za koncert.

               

              red.: B. Kamińska

               

            • WYBORY ÓSMOKLASISTÓW

              12. kwietnia uczniowie klasy ósmej odbyli indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Pile, który specjalnie dla nich przyjechał do naszej placówki.

              Kolejnym elementem zajęć zawodoznawczych była wycieczka do Centrum Kształcenia Nauka w Pile. Tam uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły,  z różnorodnym sprzętem niezbędnym do realizacji zajęć praktycznych oraz poznali specyfikę nauki na poszczególnych kierunkach. Odbyli praktyczne zajęcia logistyczne oraz mogli strzelać do interaktywnej strzelnicy. Dziewczynki poznały tajemnice pracy wizażystki.

              Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły ze świadomością, że wybór szkoły naprawdę jest bliski, a czas pożegnania z Zespołem Szkół w Szydłowie zbliża się wielkimi krokami.

               

              red.: J. Świderska

               

            • LUDZIE LISTY PISZĄ

              Dnia 12 kwietnia uczniowie klasy 1a wybrali się na pocztę w Szydłowie. Dowiedzieli się, jak można nadać przesyłkę i wysłać list. Dodatkowo, mieli okazję zobaczyć różne rodzaje usług świadczonych przez pocztę, co było fascynującym doświadczeniem dla dzieci.

              Już teraz każdy uczeń wie, gdzie znajduje się poczta w Szydłowie. Potrafi przykleić znaczek we właściwym miejscu oraz prawidłowo zaadresować kopertę, pamiętając, że imiona, nazwiska, ulice i miasta piszemy zawsze wielką literą.

              To świetna lekcja pozwalająca zrozumieć dzieciom jak odpowiedzialna jest praca listonosza, kuriera; zachęcająca do pisania listów i wysyłania kartek do bliskich w tradycyjny sposób, a nie tylko kontaktowania się za pomocą SMS-a lub mailowo.

               

              red.: B. Kamińska

               

            • WIZYTA W AKADEMII NAUK STOSOWANYCH W PILE

              9 kwietnia uczniowie klas IV mieli wyjątkową okazję odwiedzić Akademię Nauk Stosowanych w Pile. To spotkanie miało na celu rozbudzić zainteresowania uczniów i zaprezentować możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego i zawodowego. 

              Podczas wizyty dzieci odwiedziły trzy wybrane katedry: Kryminalistyki, Pielęgniarstwa i Kosmetologii. Uczniowie spotkali się z pracownikami oraz studentami, którzy chętnie podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Czwartoklasiści  poznali specyfikę kierunków, zwiedzili profesjonalnie wyposażone pracownie specjalistyczne, zobaczyli sprzęt wykorzystywany podczas zajęć praktycznych, wzięli udział w pokazach oraz warsztatach, podczas których mieli możliwość sprawdzenia się w konkretnych działaniach m.in. odkrywali ślady pozostawione na kartce, pobierali odciski palców. Duże zainteresowanie wzbudziło nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, w którym znajdowali się elektroniczni pacjenci – specjalistyczne fantomy. Tam uczniowie badali pacjentów, a nawet pobierali krew. Ponadto poddali się zabiegom pielęgnacyjnym twarzy i peelingowi dłoni oraz wykonali kolorowe pomadki ochronne do ust, które zabrali do domu.

              Była to niezwykle ciekawa i ważna wizyta, która powinna zachęcić uczniów do dalszego kształcenia.

              Serdecznie dziękujemy rektorowi, pracownikom uczelni i studentom za ciekawe zajęcia  oraz za miłą i gościnną atmosferę. W szczególności serdecznie dziękujemy Pani Justynie Ciszek, która zorganizowała dla nas bardzo ciekawy i pouczający dzień.

               

              #AkademiaNaukStosowanychwPile

               

              red.: A. Andrzejczak, E. Guźniczak, B. Nitek

               

            • TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

              08.04.2024r. w Starej Łubiance odbył się etap gminny Turnieju BRD. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych.  Wszyscy uczestnicy mieli do wykonania cztery zadania tj. test wiedzy – 25 pytań, test skrzyżowania – 10 pytań,  scenkę z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rowerowy tor przeszkód. W obu grupach wiekowych, drużynowo, nasza szkoła zajęła I miejsce. Indywidualnie wyróżnili się: II miejsce Ksawery Budzyński, III miejsce Radosław Zawadzki , III miejsce Alicja Fendorf.  Uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięstwa!!!

               

              red.: M. Płytnik

               

            • REKORDZISTA KSIĘGI GUINESSA W NASZEJ SZKOLE

              W dniu 5 kwietnia 2024 r. w naszej szkole gościliśmy na pokazie Janusza Chomontka mistrza świata w żonglowaniu piłką, sportowca, wielokrotnego rekordzisty Księgi Guinessa (19 zapisów) w podbijaniu różnych rodzajów piłek i w różnych miejscach, uczestnika programu Mam Talent.

              W 1987 r. podbijając piłkę nożną, pokonał dystans 30 km na trasie z Ustki do Słupska, w czasie 8 godzin i 20 minut. Pokonał rekord Diego Maradony w żonglowaniu piłką – Maradona doszedł do 7 tysięcy, jego wynik to 35 tysięcy. Pokonał dwukrotnie trasę maratonu warszawskiego o długości 42 km i 195 m, czas przejścia 8 godzin 30 minut (piłka podczas bicia rekordu, ani razu nie spadła na ziemię).

               

              red.: W. Gawrylczuk

               

            • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM– ETAP POWIATOWY

              Za nami kolejny tj. powiatowy etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbył się 06.04.2024r. w Pile. Z naszej szkoły do zmagań przystąpiło dwoje uczniów, którzy kolejny raz świetnie się zaprezentowali, awansując do ścisłego finału. Miło jest nam poinformować iż Wioletta Wiesiołek zajęła II miejsce w powiecie w kategorii klas I – IV, a Konrad Fendorf uplasował się na III miejscu w kategorii klas V-VIII. Serdecznie gratulujemy !!!!

               

              red.: M. Płytnik

               

            • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

              3 kwietnia 2024r. w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do rywalizacji przystąpiło dziewięcioro uczniów naszej szkoły. Zmagania toczyły  się  w dwóch kategoriach wiekowych tj. klasy I – IV oraz  V – VIII. Uczestnicy na początku musieli zmierzyć się z testem  składającym się z 40 niełatwych pytań z zakresu: historii ochrony przeciwpożarowej, OSP i Związku OSP RP,  prewencji przeciwpożarowej,  ratownictwa medycznego itp.  W drugim etapie odpowiadali ustnie, prezentując wiedzę na temat sprzętu PSP, dystynkcji strażackich, pierwszej pomocy i innych.  Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Troje z nich zakwalifikowało się do etapu powiatowego:

              - Konrad Fendorf – I miejsce w kategorii V- VIII ,

              - Wiktor Lewandowski  - II miejsce w kategorii V – VIII,

              - Wioletta Wiesiołek -  III miejsce w kategorii I – IV .

              Wszystkim serdecznie gratulujemy!

               

              red.: M. Płytnik