• Aktualności

      • Aktualności

            • MEGAMISJA

              We wrześniu 2023 r. nasza szkoła  rozpoczęła wielką przygodę z MegaMisją.
              Jest to Ogólnopolski Program Edukacyjny Fundacji Orange. Głównym celem  jest podniesienie cyfrowych kompetencji. Koordynatorem programu jest  nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Bożena Kamińska.

              Lekcje zaczęły się krótką opowieścią o Cyfrowym Laboratorium, w którym narozrabiał pewien Psotnik. Dzieci pomagały bohaterom (Julce i Kubie) naprawić jego szkody, a przy tym rozwiązywały zagadki i uczyły się zasad bezpieczeństwa w sieci.

              https://megamisja.pl/

              Przy realizacji wyzwań MegaMisji uczniowie klasy 1A zdobywają  informacje o świecie, dowiadują  się i przypominają, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw i jak znaleźć wiarygodne źródła informacji w sieci. Dzieci uczą się  tworzyć proste grafiki, dźwięki, filmy oraz  przestrzegać praw autorskich. Na zajęciach jak zawsze jest głośno, wesoło i kreatywnie.

               

              red.: B. Kamińska

               

            • MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA MŁODZIKÓW I MŁODZICZEK W JUDO

              Gratulacje. 17. września 2023r. w Poznaniu odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików i Młodziczek w Judo.

              W zawodach startowali zawodnicy z czterech województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Turniej ten był zarazem eliminacjami do Mistrzostw Polski, które odbędą się w październiku w Rybniku.

              Miejsce V w zawodach i tym samym awans do Mistrzostw Polski wywalczyła Kinga Gryguś, reprezentantka UKS Junior Szydłowo.

              Jest to historyczny sukces klubu z Szydłowa.

              Na zdjęciu Kinga z Kolegami z Judo Jopek Team

               

              red.: W. Gawrylczuk

               

            • PIŁA NA SKRZYŻOWANIU KULTUR I POKOLEŃ

              Uczniowie klas IV i V 14 i 15 września w Parku na Wyspie w Pile mogli przenieść się w czasy wczesnego średniowiecza. Poznali zwyczaje i rytuały Słowian i Wikingów. Tworzyli własną ceramikę, strzelali z łuku, rzucali toporem. Dowiedzieli się na czym polegała praca kowala, snycerza czy kaletnika. Jakim walczono orężem, z czego i jak wytwarzano tkaniny.

              To była ciekawa podróż w przeszłość.

               

              red.: B. Czapla, M. Bartosińska, A. Sawicka, A. Andrzejczak, B. Nitek, E. Guźniczak

               

            • NARODOWY DZIEŃ SPORTU KLAS IV I V

              … odbywał się na największym i najpiękniejszym placu zabaw w Pile przy skateplazie. Duży, kolorowy  i nowoczesny przyciąga uwagę. Huśtawki, bujaki, pająki, zjeżdżalnie, siłownia zewnętrzna – frajda dla wszystkich.  Energia wszystkich rozpierała. Nikt się nie nudził. Pogoda również dopisała.

              „Narodowy Dzień Sportu to inicjatywa społeczna organizowana przez Fundację Zwalcz Nudę wspólnie z partnerami – instytucjami propagującymi sport. Celem projektu jest popularyzacja sportu – szczególnie wśród dzieci – oraz stworzenie możliwości do poznania i spróbowania swoich sił w nieznanych dotąd dyscyplinach. Dzięki wydarzeniu dzieci i młodzież, a co za tym idzie – również rodzice mają możliwość rozwijania pasji oraz nabywania nowych.

              W czasie Narodowego Dnia Sportu w całej Polsce jednego dnia odbywają się dni otwarte, bezpłatne wydarzenia sportowe, zawody, treningi, spotkania z mistrzami. Organizują je instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, Polskie Związki Sportowe, jak i punkty prywatne.”

               

              red.: B. Czapla, M. Bartosińska, A. Sawicka, A, Andrzejczak, B. Nitek, E. Guźniczak

               

            • RUSZA 30. AKCJA „SPRZĄTANIA ŚWIATA”

               Jak co roku społeczność uczniowska szkoły w Szydłowie zaangażowała się w obchody ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”, której tegoroczne hasło brzmi „Sprzatanie łaczy ludzi”.    

               

              Edukacja ekologiczna dzisiejszego dnia rozpocznie się od pogadanek na zajęciach z wychowawcami na temat wpływu człowieka na jakość środowiska.  Zachęcamy w ten sposób  młodzież do udziału w selektywnej zbiórce odpadów. Najmłodsze dzieci wykonywać będą z ekoludziki z odpadów lub przedmioty użytku codziennego takie jak podstawki, osłonki do kwiatów, pojemniki na kredki. Ruszyły konkursy o tematyce ekologicznej, "Daj drugie życie odpadom", "Piękno przyrody w obiektywie" oraz Olimpiada ekologiczna. W szkole kontynuowana jest całoroczna  zbiórka zużytych baterii. Następnie klasy z opiekunami wyruszają  na wielkie  sprzątanie wyznaczonych  rejonów Szydłowa.

              Życzymy powodzenia w misji !!!!!!!!!!!!!!

              Dziękujemy wszystkim wychowawcom i opiekunom grup za wsparcie w akcji oraz dbanie o bezpieczeństwo naszych dzieci.

               

              red.: E. Zielińska

               

            • NARODOWE CZYTANIE2023

              Już po raz dwunasty publicznie poznawaliśmy polską twórczość pod patronatem Pary Prezydenckiej.
              Uczniowie usłyszeli informacje na temat Narodowego Czytania, a następnie pracowali z fragmentem "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

              Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza.

              Każdego roku, na początku września, tego samego dnia, o tej samej porze w kilkuset miejscach czytane jest polskie dzieło literackie. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa oraz polskiej literatury.

               

              red.: B. Czapla

               

            • ZAJĘCIA POKAZOWE Z PIŁKI SIATKOWEJ

              8 września 2023r. zawitała do naszej szkoły pani  trener  piłki  siatkowej Katarzyna Kubiak.  W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas  IV – VIII aby zobaczyć, a chętni nawet wziąć udział, w lekcji pokazowej. Po rozgrzewce z piłkami pani trener zaprezentowała ćwiczenia specjalistyczne w nauczaniu piłki siatkowej. 

              Wizyta w naszej szkole pani Katarzyny była związana z planami zorganizowania przez  UG w Szydłowie treningów piłki siatkowej dla uczniów naszej szkoły.

               

              red.: M. Płytnik

               

            • WSZYSCY NA START

              4 września uczniowie, po spotkaniu w klasach, uczestniczyli w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2023/2024.

              Podczas tego wydarzenia towarzyszyli nam Pan Wójt Gminy Szydłowo – Tobiasz Wiesiołek, Pani Przewodnicząca Rady Gminy – Elżbieta Kliber; Sekretarz Gminy - Pani Iwona Mazur; inspektor ds. Oświaty i Kultury – Pani Anna Witkowska- Oleszyńska; Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Agnieszka Wiśniewska – Łądkowska oraz Skarbnik Rady Rodziców – Pani Anna Wiza. Nie zabrakło też rodziców naszych podopiecznych.

              W miłej atmosferze przywitaliśmy nowych uczniów naszej szkoły oraz wysłuchaliśmy przemówień Dyrekcji i zaproszonych gości.

              Po części oficjalnej mogliśmy podziwiać pokaz taneczny – Carmen Różańskiej oraz wokalny – Leny Wojdyło.

              Wypoczęci, w dobrych humorach, pełni zapału i entuzjazmu uczniowie i pracownicy szkoły uznali rok szkolny 2023 -2024 za rozpoczęty.

               

              red.: J. Świderska

               

            • WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU

              Dnia 14 czerwca klasa VIII b udała się do Kołobrzegu pociągiem, by odpocząć nad brzegiem morza i miło spędzić czas w towarzystwie kolegów i koleżanek. Klasa widziała Muzeum Minerałów, Katedrę, Stare Miasto. Uczniowie odwiedzili Latarnię Morską, spacerowali molem i promenadą, zakupili pamiątki, odpoczęli nad brzegiem morza. Zaszczyciła nas swoją obecnością na wycieczce p. Magdalena Jankowska.

               

              red.: E. Piecyk

               

            • PROJEKT „TRADYCYJNY SAD”

              Uczennice klasy 5 b w składzie: Maja Miernowska, Lena Wojdyła, Hanna Wenderlich, Nadia Lesińska, Kalina Wiza, Laura Banyś, Zoja Jabłońska i Aleksandra Sadzikowska brały udział w projekcie i zarazem konkursie ogólnopolskim „Tradycyjny Sad”. Celem konkursu jest promowanie sadzenia starych, tradycyjnych odmian drzewek owocowych, które są odporne na choroby, są zdrowe, są rezerwuarem genów, które giną z krajobrazu rolniczego, symbolem bioróżnorodności.

              Dziewczęta wykonały prezentację dla dorosłych, plakat, rozdały ulotki, przygotowały stoisko z czereśniami, którym promowały projekt, zakupiły czereśnie, które zostały posadzone na terenie szkoły: 3 Bladoróżowe, 1 Hedelfińska, 1 Büttnera Czerwona (nowy sad czereśniowy). Drzewka zostały posadzone w młodym sadzie, który istnieje od kilku lat przy szkole (wystawa wschodnia). Projekt składał się z 2 etapów, z których trzeba było złożyć 2 raporty. Wyniki konkursu pojawią się we wrześniu.

               

              red.: E. Piecyk

               

            • ZBIÓRKA BATERII

              Cały rok wytrwale zbieraliście baterie i udało się zebrać ponad 300 kg, które zostały wysłane do Organizatora akcji: „Biosystem”. Nie zajęliśmy miejsca, ale nie dużo brakowało, by je zająć. A oto informacja od Organizatora:

              "Informujemy, że zakończyła się XI Edycja projektu Zbieraj Baterie i Telefony! W tej edycji wzięło udział 1353 placówek z całej Polski! W tym roku padł rekord zebranych baterii. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów udało się uzbierać aż 166 tony zużytych baterii oraz prawie dwie tony zużytych telefonów!
              Wszystkim uczestnikom zaangażowanym w zbiórkę wybranych odpadów serdecznie dziękujemy".

              Wyniki akcji: https://www.zbierajbaterie.pl/aktualnosci/wyniki-xi-edycji-zbieraj-baterie-i-telefony

               

              red.: E. Piecyk

               

            • DARY DLA SCHRONISKA W PILE

              Dzięki Waszej pomocy schronisko zyskało karmę mokrą i suchą, koce, zabawki dla kotów i psów. Zbiórka trwała tylko dwa miesiące i mam nadzieję, że w następnym roku także się odbędzie, bo schronisko prosi o kolejne dary serc dla czworonożnych przyjaciół :)

               

              red.: E. Piecyk

               

            • GRILL NA ZAKOŃCZENIE TRZECIEJ KLASY

              Dnia 20 czerwca 2023 roku korzystając z dobrej pogody, uczniowie klasy IIIa  z rodzicami i z wychowawczynią B. Kamińską  przygotowali grilla na terenie szkoły. Spotkanie przy grillu dostarczyło nam dużo radości, wspaniałej zabawy i ciekawych rozmów. Wszyscy mogli skosztować pieczonych kiełbasek i innych łakoci. Dużą atrakcją były gry i zabawy z dorosłymi, podczas których wszyscy świetnie się bawili, a pozytywna energia w tym dniu nam wszystkim sprzyjała. Nasz pobyt uatrakcyjniała muzyka, która rozbrzmiewała wokół. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za mile spędzony czas! Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Szkoły za umożliwienie wspaniałej imprezy i wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie wspólnego świętowania oraz zaangażowania we wszystkie dotychczasowa imprezy w szczególności trójce klasowej p. Paulinie Pleśniak, p. Renacie Wojtyniak, p. Urszuli Wawrzyniak oraz p. Aleksandrze Szybiak i p. Annie Purtak. Dziękujemy  bardzo.

               

              red.: B. Kamińska

               

            • DOBRA SPRAWA – WSPÓLNA ZABAWA!

              16 czerwca z okazji 50-lecia Gminy Szydłowo na szydłowskim boisku wiejskim wyśmienita atmosfera towarzyszyła wszystkim uczestnikom festynu rodzinnego. Społeczność szkolna wraz z Radą Rodziców przy wsparciu sponsorów i Gminy Szydłowo świetnie się bawiła. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: zabawy sportowe, łamigłówki, wykonywanie gniotek, skręcanie zwierzątek z balonów czy malowanie twarzy i kręcenie warkoczyków. Można było wygrać laptop lub drukarkę3D. Niewątpliwą frajdę stanowiły darmowe dmuchańce. Łasuchy próbowali wyśmienitych ciast, które upiekły mamy uczniów. Stoisko z watą cukrową i popcornem również cieszyło się powodzeniem. W życzliwej atmosferze wszyscy dobrze się bawili, bo „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

              Zadanie realizowane przy wsparciu środków z budżetu Gminy Szydłowo.

               

              red.: 

               

            • WYCIECZKA DO TORUNIA

              Dnia 13.06.2023r. uczniowie klasy 2b i 3a wraz z wychowawcami p. Anetą Kalczyńską, p. Bożeną Kamińską, wicedyrektor  p. Iwoną Cichoń i p. Joanną Tomczewską  uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Główne atrakcje,  to spacer z przewodnikiem po toruńskiej Starówce, wizyta w Młynie Wiedzy- Centrum Nowoczesności, to nowoczesne, interaktywne centrum nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej, czy możliwości wykorzystania podczerwieni, Wahadło Foucaulta umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi. Oglądaliśmy cztery wystawy stałe: „ O obrotach”- o kole i ruchu obrotowym, „Rzekę”- nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły, „przez Życie”- to kreatywne zabawy rozwijające umiejętności logicznego myślenia.

              Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Piernikarni Mistrza Bogumiła. Podczas warsztatu dzieci własnoręcznie wykonały swój piernik, który mogły zabrać ze sobą jako pamiątkę z Torunia. Uczniowie dowiedzieli się również jakie były dawne tradycje piernikarskie, poznali legendy związane z toruńskim specjałem.

              Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na krótki odpoczynek i pyszny obiad w  Młynie Smaków. Pogoda nam dopisała. Wycieczkę zakończyliśmy zakupem pamiątek. Do domów wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy  przewodnikowi wycieczki p. Balcerzak, który opowiedział nam co skrywają nie tylko średniowieczne historyczne mury z czerwonej cegły, ale i inne równie  interesujące i ciekawe miejsca w Toruniu.

               

              red.: B. Kamińska

               

            • ATRAKCJE POD DACHEM

              W Mieście Przygód „Mandoria” 12 czerwca każdy czwartoklasista mógł znaleźć coś dla siebie. Warto było znieść trudy podróży , by w parku rozrywki pod dachem znaleźć się w roller-coasterze, wirującym galeonie, na magicznym rowerze czy skorzystać ze zjeżdżalni na wycieraczce…  Mniej odważni mogli udać się do lustrzanego labiryntu, na tratwę lub szalupę. Nie mniej przyjemności sprawiała największa w kraju dwupoziomowa wenecka karuzela. Kubki smakowe można było zaspokoić w Szybkiej Fretce, Szalonej Kurze albo Pod Lizakiem. To był dzień szalonych przygód.

               

              red.: B. Czpla, M. Bartosińska, A. Sawicka

               

            • WYPOCZYNEK NAD MORZEM

              Klasy 8c i 8d oraz 7a spędziły trzy niezwykłe dni ( 12 – 14 VI) nad polskim morzem. Pierwszą atrakcją była podróż pociągiem, która dostarczyła wielu wrażeń. Niektórzy uczestnicy wycieczki pierwszy raz odbyli podróż tym środkiem transportu. Jarosławiec przywitał nas słonecznie, choć wietrznie.

              Wielu emocji dostarczyły młodzieży wizyty w Papugarni, Motylarni i Gabinecie Luster. Pobyt na plaży, zakupy, gry, wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami bardzo cieszyły wszystkich uczestników wycieczki. Niemal każdy podziwiał też panoramę Jarosławca z punktu widokowego latarni marskiej.

              Drugi wypoczynkowy dzień spędziliśmy w Darłówku. Statkiem wypłynęliśmy w rejs, słuchając szumu fal.  Po dotarciu na brzeg udaliśmy się do Parku Wodnego Jan. Dwie godziny pływania, zabaw, zjazdów ze zjeżdżalni, to nie lada atrakcja dla wszystkich.

              Po powrocie do Jarosławca zachód słońca oglądaliśmy na plaży nazywanej polskim Dubajem.

              Trzeci dzień wycieczki do pobyt w Darłowie i podziwianie zabytków tego pięknego miasta. Później, już w Jarosławcu, plażowanie, zabawy i  gry.

              Tak zakończyła się ta niezwykła morska przygoda. Dla uczniów klas ósmych to już ostania wycieczka w takim towarzystwie…

              Każdy z nas wrócił z wrażeniami i wspomnieniami, które zawsze są bezcenne…

               

              red.: J. Świderska, A. Andrzejczak, E. Wnuk, A. Zwolińska-Piątek

               

            • WYCIECZKA KLAS 1B I 1C DO BYDGOSZCZY

              Dnia 12.06 klasy 1b i 1c wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Bydgoszczy. W programie był pobyt w Family Parku, czyli największym centrum zabaw w regionie,  warsztaty w Manufakturze Słodyczy o nazwie Karmelowa Kraina, a także zwiedzanie Starego Miasta w Bydgoszczy.

              W Family Parku dzieci cieszyły się licznymi atrakcjami takimi jak jazda na autkach, wspinanie się na ściance do wspinaczki, korzystały z figloraju oraz z tęczowej zjeżdżalni czy też uczestniczyły w pokazach eksperymentów w Pracowni Profesora Ciekawskiego.

              W Manufakturze Słodyczy uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces produkcji cukierków i lizaków,  wykonali również swój własny lizak. Mogli także dokonać zakupów przeróżnych rodzajów tych łakoci. Na koniec korzystaliśmy z pięknej pogody spacerując po Starym Mieście.

              Wyjazd okazał się wyjątkowo udany, dzieci wróciły bardzo szczęśliwe i zadowolone.

               

              red,: A. Nowak, K. Gołembka

               

            • ZWIEDZAMY AFRYKĘ

              Dzięki uprzejmości Pani Emilii Cichońskiej, mamy Iva z klasy 1b, przenieśliśmy się do Afryki. W związku z odbytym wyjazdem Państwa Cichońskich do Afryki, Pani Emilia  przyszła do nas opowiedzieć o tym upalnym kraju, pokazała zdjęcia i filmiki. Mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko roślinność, dzikie zwierzęta, ale także afrykańską szkołę.

              Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

               

              red.: A. Nowak