• Aktualności

      • Aktualności

            • UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA I PASOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW

              27 października 2023r. odbyło się podniosłe oraz ważne wydarzenie w naszej szkole -ślubowanie i pasowanie na ucznia. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona społeczności szkolnej. Do tej uroczystości uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem swoich wychowawców: pani Bożeny Kamińskiej, pani Beaty Sadkowskiej i pani Julii Patyniak. Pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze i tańczyć. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz oficjalne pasowanie wielkim ołówkiem przez Wicedyrektor Szkoły Iwonę Cichoń. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy i prezenty. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

              Na zakończenie uroczystości, przedstawiciele rodziców klas pierwszych wręczyli kwiaty Dyrekcji, Radzie Rodziców i złożyli kwiaty pod tablicą Patrona szkoły Janusza Korczaka. Wspaniała uroczystość zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Pełni wrażeń uczniowie, w towarzystwie wzruszonych bliskich, udali się do swoich domów.

              Pragniemy podziękować uczniom za ich wytrwałość, Dyrekcji za warunki do zdobywania wiedzy i rozwijania pasji. Rodzicom za przygotowanie poczęstunku i pięknego wystroju w klasach; uczniom klasy 3b za prowadzenie uroczystości, Radzie Rodziców oraz wychowawcom i uczniom klas 1-3 za miłe upominki; Dyrektorowi Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie - Panu Adamowi Lewickiemu - za udostępnienie  sceny i sprzętu muzycznego; nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie Gali Stypendialnej za piękny wystrój hali sportowej oraz Panu Markowi Świderskiemu za oprawę muzyczną uroczystości. Dziękujemy Pani Karolinie Gołembka za filmy i zdjęcia z pasowania. Był to dzień pełen miłych oraz pozytywnych wrażeń, pełen uśmiechów, niespodzianek, radości. Ta uroczystość na pewno zostanie na długo w pamięci pierwszaków i naszej szkolnej Rodziny.

               

              red.: B. Kamińska, J. Patyniak, B. Sadkowska

               

            • WĘDRÓWKA KROPLI WODY

              27.10.23r. uczniowie klas IV uczestniczyli w ciekawych zajęciach, których celem było pokazanie, jak ważna jest woda w życiu ludzi.

              Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego filmu pt. "Wędrówka kropli wody" wprowadzającego w zagadnienie. Następnie uczniowie uczestniczyli w badaniu właściwości wody, określali jej cechy, omawiali zjawisko rozdzielania faz w wodzie na przykładzie połączenia wody i oleju. Samodzielnie mogli użyć płytki Petriego, pipety Pasteura w zajęciach manualnych. Na koniec wybrani uczniowie wzięli udział w doświadczeniu polegającym na sprawdzeniu czystości rąk.

              Po otrzymaniu wyników z laboratorium w formie zdjęć, dzieci ocenią, czy prawidłowo i skutecznie umyły dłonie podczas przeprowadzonego doświadczenia.

              Bardzo dziękujemy pani Anecie Koła, która poświęciła swój czas i poprowadziła zajęcia.

               

              red.: B. Nitek

               

            • GALA STYPENDIALNA 2023 – WRĘCZENIE STYPENDIUM WÓJTA GMINY SZYDŁOWO

              26 października gościliśmy w naszej szkole uczniów, którzy osiągnęli różnorodne sukcesy w minionym roku szkolnym. Przybyli wraz z rodzicami z trzech szkół gminy Szydłowo.

              Uroczystość uświetnili goście: Wójt Gminy Szydłowo – Pan Tobiasz Wiesiołek, Przewodnicząca Rady Gminy Szydłowo – Pani Elżbieta Kliber, Sekretarz Gminy Szydłowo - Pani Iwona Mazur, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych – Pani Katarzyna Miernowska, Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance  Pani Ewa Żychlińska, Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance  Pani Sylwia Gawrońska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Wyzwolenia Ziemi Wałeckiej w Skrzatuszu Pani Anna Hańczaryk; członkowie Komisji Stypendialnej  Pani Anna Witkowska-Oleszyńska oraz Pani Emilia Mrózek. Nie zabrakło również naszej Dyrekcji: Pana Wiktora Gawrylczuka, Pani Marii Królik i Pani Iwony Cichoń.

              Stypendia wręczano w różnych kategoriach:

               

              Stypendium naukowe za średnią ocen 5,28- 5,50 otrzymali:

              Dominika Romaniec, Tatiana Aleksandra Gawdzik, Jakub Bartkowski, Jagoda Marika Karczewska, Amelia Wieczorek, Maja Anna Klimek.

               

              Stypendium naukowe za średnią ocen 5,51- 5,70 otrzymali:

              Mikołaj Miernowski, Anastazja Łesyk, Rozalia Łesyk, Wiktoria Pigłowska, Wiktor Gawdzik, Maja Wieczorkiewicz, Stanisław Zawiszewski, Maja Miernowska, Lena Wojdyła, Krzysztof Sobański, Wiktor Ślebioda.

               

              Stypendium naukowe za średnią ocen 5,71- 6,00 otrzymały:

              Maja Reczulska,  Anna Kasior,  Agata Kasior, Hanna Wenderlich.

               

              Stypendium przedmiotowe otrzymały:

              Wiktoria Pigłowska i Nadia Lesińska.

               

              Stypendium artystyczne:

              Mikołaj Miernowski.

               

              Nagrodę specjalną ufundowaną przez Dyrektora Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie, pana Wiktora Gawrylczuka otrzymał Maksymilian Klimek za uzyskanie tytułu Laureata Powiatowego Konkursu Matematycznego.

               

              Stypendium za osiągnięcia sportowe otrzymali:

              Jakub Bartkowski, Jan Czapliński, Karol Majda, Wiktoria Pigłowska, Jan Wyroślak, Artur Okrój, Kinga Gryguś, Jędrzej Trojanowski, Pola Kalisz, Nadia Lesińska.

               

              Stypendium za wysokie wyniki egzaminu ósmoklasisty trafiło w ręce:

              Mai Anny Klimek za drugi najlepszy wynik w Gminie 291%/300;

              Zbigniewa Lamparskiego za trzeci najlepszy wynik w Gminie 275%/300 .

               

              Galę uświetniły występy uczniów:

              Anastazji Łesyk, Rozalii Łesyk, Leny Wojdyły oraz Amelii Wieczorek.

               

              Uroczystość mistrzowsko poprowadzili: Lena Wojdyła i Wiktor Lewandowski.

              Wszystkim występującym organizatorzy składają gorące podziękowania.

              Dziękujemy również Dyrektorowi Centrum Upowszechniania Kultury, Panu Adamowi Lewickiemu za pomoc i poświęcony czas w przygotowaniu.

              Dziękujemy Paniom: Annie Andrzejczak, Agnieszce Wiśniewskiej – Łądkowskiej, Bernadecie Nitek, Małgorzacie Piwowarczyk, Panom: Markowi Świderskiemu i Krzysztofowi Kobusowi, obsłudze szkoły za przygotowanie uroczystości; Dyrekcji Szkoły za czuwanie nad płynnością przygotowań.

               

              red.: J. Świderska, B. Czapla

               

            • W MEGAMISJI ZDOBYWAMY KOLEJNE NAGRODY!!!

              Miło nam poinformować, że klasa 1a otrzymała kolejne NAGRODY w projekcie MegaMisja - Fundacji Orange. Tym razem dostaliśmy zestaw przepięknie ilustrowanych KSIĄŻEK i pasjonujących GIER EDUKACYJNYCH. Praca i zaangażowanie dzieci uczestniczących w zajęciach MegaMisji została doceniona i nagrodzona. Prezenty wzbogaciły wyposażenie szkolnych pracowni. Dziękujemy bardzo :)

               

              red.: B. Kamińska

               

            • PTASIA DRUŻYNA

              25 października 2023 r. uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach „Ptasia drużyna” przeprowadzonych przez pana Łukasza Zielińskiego z firmy Kokon. W czasie 5 godzinnego spotkania dzieci dowiedziały się jakie gatunki ptaków można spotkać w Polsce, czym różni się budka lęgowa od karmnika, gdzie wieszać karmniki oraz jak prawidłowo opiekować się gośćmi ptasiej stołówki. Zobaczyły też jak wygląda schron dla nietoperzy, hotel dla owadów i domek dla jeża. Każdy uczeń miał okazję samodzielnie skręcić, pomalować i ozdobić własny karmnik. Dzieci wspólnie podpisywały, ozdabiały domek dla jeża, a na koniec znalazły dla niego miejsce na dworze, które przysypały liśćmi i gałęziami. Poznały narzędzia jakim posługuje się stolarz, zobaczyły też stół stolarski. Skupienie, zaciekawienia, dokładność, cierpliwość i wielkie zaangażowanie było widoczne na każdym kroku.

              Dziękujemy bardzo panu Zielińskiemu za wspaniałe, ciekawe zajęcia, a pani Karinie Cyprowskiej za  pomoc w ich realizacji.

               

              red.: L. Artymowicz

               

            • JESIENNE GRZYBKI Z KÓŁEK - ORIGAMI PŁASKIE

              24 października obchodziliśmy w świetlicy szkolnej 1-3  Światowy Dzień Origami.  Dzieci poznały japońską sztukę składania papieru i wykonały  z kółek grzybki. Nasze prace można obejrzeć w gablocie w holu szkoły przy świetlicy 1-3.

              Origami uczy cierpliwości i wytrwałości. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej instrukcji. Jest to także wspaniałe narzędzie do kształtowania wyobraźni przestrzennej.

               

              red.: M. Bachmatiuk, J. Kurzyk

               

            • SPOTKANIE INTEGRACYJNE KLASY 2B

              W klasie 2b odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli uczniowie, ich rodzice i wychowawca klasy p. A. Nowak. Na stole było mnóstwo smakołyków przyniesionych przez rodziców. Nie zabrakło także zabaw sportowych, ale główną atrakcją były zajęcia zumby przeprowadzone przez p. Angelikę Sober. Podczas tych zajęć nie tylko dzieci mogły wyhasać się do woli, również rodzice pokazali swoje świetne umiejętności taneczne. To był czas pełen radości i uśmiechu.

              Serdeczne podziękowania dla Klasowej Rady Rodziców za zorganizowanie spotkania oraz pozostałym rodzicom za zaangażowanie.

               

              red.: A. Nowak

               

            • AKTYWNA TABLICA

              Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczy w Rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych Aktywna Tablica.

              Otrzymaliśmy przewidziane programem wsparcie w wysokości 43.750 zł na zakup pomocy dydaktycznych. W przypadku naszej szkoły są to:

              • dwa monitory interaktywne
              • jeden laptop
              • liczne programy komputerowe mTalent:
              • zestaw multimedialny do terapii zaburzeń uwagi i koncentracji
              • zestaw multimedialny do terapii zaburzeń procesów komunikacji
              • Eduterapeutica lux Problemy wychowawcze
              • program multimedialny Zajęcia Logopedyczne 1 mTalent
              • program multimedialny Zajęcia logopedyczne 2 mTalent
              • program multimedialny Zajęcia logopedyczne dla młodzieży i dorosłych Talent
              • program multimedialny Percepcja słuchowa mTalent
              • program multimedialny Matematyka. Dyskalkulia mTalent
              • program multimedialny: Potrafię. Obszar polonistyczny (klasy 4-6) mTalent
              • program multimedialny: Potrafię. Obszar matematyczny mTalent
              • zestaw Multimedialny dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego

              Dodatkowo do  realizacji projektu firma Moje Bambino udzieliła rabatu w kwocie

              8750 zł na produkty z Katalagu Moje Bambino:

              • laptop
              • monitor interaktywny

              oraz gry i pomoce terapeutyczne

              • wdech i wydech
              • mówiące spinacze
              • ładnie mówię głoski: ś, ź, ć, dź
              • ładnie mówię głoski: k, g,
              • logokostki - głoska "ż" 3w1
              • logokostki - głoska "sz"
              • Rozumiem i nazywam
              • Rodzina - historyjki obrazkowe
              • Aktywne ćwiczenia pamięci
              • Bingo obrazkowe
              • Opowiedz historię - zestaw obrazków
              • Prawdziwe czy wymyślone? Zgadnij w jakim świecie żyje ta
              • Co się stanie…? - historyjki obrazkowe
              • Topologo
              • Moja prawa i lewa strona
              • Warsztat Abak
              • Czy ręka pamięta? - zabawa
              • Logopedyczne potyczki 1. Głoski ciszące
              • Logopedyczne potyczki 2
              • Głoski syczące
              • Logopedyczne potyczki cz. 4, głoski L-R
              • Gramatyka dla najmłodszych. JAKI, JAKA, JAKIE? Odmiana przymiotnika przez rodzaje
              • 5 Zestawów Kontrolnych PUS
              • Czyja głowa? Czyj ogon? - Podstawowe reguły nabywania języka
              • Czyj to cień
              • Kształcenie słuchu i ekspresji muzycznej
              • Piramida dźwięków
              • Świat pod lupą - gra na spostrzegawczość
              • Szeregi i relacje - Symultaniczne i sekwencyjne strategie uczenia się.
              • Wibrator logopedyczny Rerek
              • Słowniczek ortograficzny  PUS

               

              red.: M. Barańska

               

            • METALOWE INSPIRACJE

              23 października 2023 roku klasa 1c i 3b wybrała się do Lokalnego Centrum Nauki -Metalowe Inspiracje mieszczącego się w Wałczu. Celem wyjazdu było zwiększenie zainteresowania dzieci naukami ścisłymi. Uczniowie brali udział w warsztatach chemicznych oraz logorobotyki. Dzieci wytwarzały kolorowe mydła, wykonywały eksperymenty z ogniem oraz budowały z klocków lego interesujące pojazdy sterowane przez tablety. To był dzień pełen wrażeń dla wszystkich uczestników spotkania.

               

              red.: J. Patyniak

               

            • DUET NA KLARNET I 4 SAKSOFONY

              W ostatni piątek (20.10.2023) odwiedzili naszą szkołę znamienici goście, instrumentaliści krakowskiej estrady muzycznej – Panowie: Janusz Witko oraz Krzysztof Orzechowski. Muzycy zaprezentowali naszej społeczności uczniowskiej koncert zatytułowany „Duet na klarnet i 4 saksofony”. W repertuarze znalazły się utwory z całego świata. Jak zwykle słuchaniu muzyki towarzyszyły konkursy i dobra zabawa. Z niecierpliwością czekamy na kolejne muzyczne spotkanie.

               

              red.: M. Świderski

               

            • MÓJ ZĘBOWY NIEZBĘDNIK - KONKURS PLASTYCZNY

              Korzystając z zaproszenia Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Pile, w ramach wojewódzkiego projektu edukacyjnego „Mam zdrowe zęby”, nasza szkoła wzięła udział oraz zorganizowała szkolny etap konkursu plastycznego „Mój zębowy niezbędnik”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III.

              Na etapie szkolnym:

              I miejsce - Iga Rećko

              II miejsce - Zuzanna Krzyżaniak

              III miejsce - Liliana Stadnik

              Prace tych uczennic przeszły do etapu powiatowego.

              Wyróżnienia otrzymali:

              Tomczewski Makary,  Kalisz Lena,  Góra Kornelia, Drąg Jan, Wojciech Wika, Leticia Spliszewska, Budner Klaudia, Blanka Wieliczko, Kozłowski Igor, Witt – Czarnecki Franciszek, Stańko Jakub, Lesińska Ana, Martyna Laska.

               

              Zwycięzcom gratulujemy oraz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

               

              red.: A. Kalczyńska

               

            • WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE - LOKOMOTYWA

              W ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, zachęcamy najmłodszych uczniów naszej szkoły do czytania. We współpracy z p. Małgorzatą Piwowarczyk, pracownikiem biblioteki szkolnej, pod kierunkiem wychowawcy p. Anety Kalczyńskiej, klasa III b przygotowała dla wszystkich przedszkolaków oraz uczniów klas I – III, inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”.

              Akcje czytelnicze w naszej szkole wzbudzają wiele radości wśród najmłodszych uczniów.

              Czytajmy Dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie.

              Głośne czytanie dzieciom kształtuje nawyk czytania przez cale życie, a przede wszystkim chroni przed uzależnieniem oglądania telewizji i korzystania z komputera.

               

              red.: A. Kalczyńska

               

            • EMOCJE W KLOCKACH – BUDOWANIE EMOTKI

              W świetlicy szkolnej 1-3 odbyły się kolejne zajęcia z wykorzystaniem  klocków KORBO w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".

              Po obejrzeniu filmu o emocjach i rozmowie czym one są, i jak na nas wpływają, oraz jak można sobie z nimi radzić, dzieci przystąpiły do budowy wybranej emotki w rytm piosenki o emocjach...

               

              Uczenie się poprzez zabawę: niezawodny sposób nauczania dzieci...

               

              Nauka przez zabawę,  to wielka wartość – rozwija dziecko w wielu sferach: emocjonalnej, umysłowej, fizycznej i społecznej. Ważnym aspektem zabawy jako elementu uczenia się jest współpraca z innymi. Nic tak nie uczy umiejętności interpersonalnych jak wspólna zabawa.

               

              Naukowcy z całego świata przeprowadzili wiele badań naukowych, które wykazały wartość śmiechu i zabawy na wszystkich poziomach rozwoju dziecka, zarówno na poziomie psychologicznym, jak też fizycznym. Uczenie się poprzez zabawę i sprawianie dziecku przyjemności jest świetnym sposobem na stymulowanie jego rozwoju.

               

              red. M. Bachmatiuk, M. Mahlke

               

            • OTWARCIE ENKLAWY MIODODAJNEJ

              Uczniowie klasy 4a, 19 października, mieli zaszczyt uczestniczyć w wydarzeniu otwarcia Enklawy Miododajnej w Zawadzie.

              Spotkanie rozpoczęliśmy zajęciami z Paniami z Klubu Pszczoła, które opowiedziały o łące kwietnej, o jej przeznaczeniu i pozytywnym działaniu na przyrodę. Dzieci mogły samodzielnie rozpoznać gatunki kwiatów z łąki oraz przygotować zielnik z tych kwiatów.

              Podczas uroczystości Pan J. Ramucki z Klubu Przyrodników opowiadał o przyrodzie Gminy Szydłowo, ciekawostkach przyrodniczych, o dokonanych pracach terenowych, a także przedstawił wydane w ramach projektu materiały edukacyjne – foldery oraz ulotki dotyczące ochrony przyrody i racjonalnej turystyki.

              Pan Łukasz Zieliński z formy KOKON przeprowadził warsztaty z wypełniania heksagonów dużego hotelu dla owadów zlokalizowanego na terenie enklawy. Uczniowie  wypełnili dwa heksagony, które niebawem będą opatrzone upamiętniającą tabliczką informacyjną.

              Panowie z Koła Pszczelarskiego w Szydłowie przeprowadzili zajęcia dotyczące znaczenia łąk kwietnych. Opowiadali o sposobie produkcji miodu, o ich rodzajach i przeznaczeniach. Podczas zajęć można było poczęstować się różnymi rodzajami miodów.

              Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Szydłowo, Tobiaszowi Wiesiołkowi oraz Pan sołtys miejscowości Zawada za umożliwienie uczestnictwa w tak pięknym przedsięwzięciu.

               

              red.: A. Andrzejczak, M. Królik

               

            • REKOMENDOWANY PROGRAM PROFILAKTYCZNY

              W klasach V i VI  zrealizowany został Program Profilaktyczny ,,Debata" rekomendowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Program ma charakter uprzedzający. Jego zdaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom.

              Zgodnie z teorią profilaktyczną opisywany program zawiera 4 wiodące strategie profilaktyczne wg W. Hansena: praca nad przekształceniem przekonań normatywnych, osobiste postanowienie, cenione wartości – zachowania destrukcyjne, wiedza
               o konsekwencjach.

              Podczas zajęć przekazywane są podstawowe informacje na temat szkodliwości
              i konsekwencji zażywania alkoholu oraz procesu uzależnienia. Poprzez debatę i edukację zweryfikowane zostają mity oraz przekonania normatywne dotyczące używania napojów alkoholowych.

              Program został sfinansowany z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

               

              red.: M. Barańska

               

            • SIEMIENIAKOWSZCZYZNA CZY MAJORKA? - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

              13 października swoje święto obchodziła cała społeczność szkolna. Uroczystość zaszczycili: Przewodnicząca Rady Gminy Szydłowo Pani Elżbieta Kliber, Sekretarz Gminy Szydłowo Pani Iwona Mazur, Główny specjalista do spraw oświaty i kultury Pani Anna Witkowska-Oleszyńska; przedstawiciele  Rady Rodziców: Pani Anna Wiza i Pan Michał Nowicki; przybyli również dawni pracownicy szkoły.

              Liczne życzenia od uczniów, rodziców, a także przyjaciół placówki są podziękowaniem za trud, jaki wkładają pracownicy szkoły w edukację i wychowanie młodego pokolenia.

              Prowadzący apel, Lena i Wiktor, przypomnieli wszystkim o przypadającej 14 października 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej.

              Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI b: Maja Miernowska, Kalina Łądkowska, Hania Wenderlich, Kalina Wiza, Lena Wojdyło, Ola Sadzikowska, Zoja Jabłońska i Jan Ostajewski. I to od nich pracownicy szkoły otrzymali symboliczny bilet na Majorkę.

              Publiczność została oczarowana występem muzycznym Marysi Rogali, Marysi Mućki, Leny Wojdyły, Leny Mazurkiewicz wraz z chórkiem dziewcząt.

              Dziękujemy uczniom, Pani Annie Andrzejczak za sfotografowanie uroczystości oraz Panu Markowi Świderskiemu za oprawę muzyczną.

               

              red.: M. Bartosińska, B. Czapla

               

            • POKAZ JUDO

              We wtorkowy poranek gościliśmy w naszej szkole sportowców z Judo Jopek Team, którzy osiągają świetne wyniki w wielu zawodach. Mogliśmy podziwiać umiejętności judoków, a nawet spróbować położyć ich na macie. Emocji było mnóstwo.

              Ruszają zapisy na zajęcia.sekcji w naszej szkole, które odbywają się we wtorki i piątki o godz. 16.30.

               

              red.: B. Czapla