• Aktualności

      • Aktualności

            • ŻYWA LEKCJA HISTORII

              12 maja klasy IV i V zwiedziły schron przeciwlotniczy z 1942 roku, który znajduje się na Placu Zwycięstwa w Pile. Odwiedziły również schronohangar nr 4 na pilskim lotnisku,  gdzie obejrzały ciekawą wystawę sprzętu wojskowego oraz wystawę Stowarzyszenia Miłośników Munduru. Eksponaty z okresu PRL wzbudziły duże zainteresowanie. Uczniowie mogli wejść do okopu i na wieżę obserwacyjną.

              Tak zdobyta wiedza historyczna  pozwala lepiej rozumieć i doceniać współczesny świat.

              Dziękujemy członkom Stowarzyszenia Historyczno-Fortyfikacyjnego „Przedmoście Piła” za przeprowadzoną lekcję i poczęstunek.

              Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Szydłowo.

               

              red. B. Czapla

               

            • ANTYK ŁĄCZY EPOKI

              11. maja uczennice klasy VI b- Gabriela Biniek; Gabriela Malinowska, Jagoda Karczewska -  wzięły udział w drugim etapie Powiatowego Konkursy „Antyk łączy epoki”. W Publicznej Bibliotece Pedagogicznej dziewczyny uczestniczyły w zespołowym turnieju wiedzy na temat edukacji klasycznej i dziedzictwa kulturowego antyku. Po bardzo wymagającej i ciekawej rywalizacji uczestniczki otrzymały wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

               

              red.: J. Świderska

               

            • WIEDZA KONTRA AIDS

              Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. W grudniu  naszej szkole odbył się pierwszy etap Szkolnego Konkursu Wiedzy o Aids pod hasłem „ Wiedza kontra Aids” w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie klas ósmych. Najlepsze  wyniki w konkursie uzyskali z klasy 8a Adam Górka, Maja Klimek, Kajetan Kolasa, z klasy 8b Aleksandra Orłowska, Klaudia Pszczoła, Kacper Jopek  z klasy 8c Jakub Bartkowski, Kornelia Ima, Dobrosława Łądkowska oraz z klasy 8d Wiktoria Kozłowska, Maria Drzycimska, Hubert Hawrylczak. Uczniowie ci przeszli do drugiego etapu konkursu, stając się edukatorami wiedzy o Aids w naszej szkole. Drugi etap konkursu odbył się w kwietniu w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie. Wszystkie grupy wykazały się dużą kreatywnością i wiedzą w tej dziedzinie. Tegoroczny tytuł  MISTRZÓW WIEDZY O AIDS zdobyli uczniowie klasy ósmej d Wiktoria Kozłowska, Maria Drzycimska i Hubert Hawrylczak. Gratulujemy.

              Serdeczne podziękowania składamy na ręce Rady Rodziców za ufundowania nagród oraz członkom Komisji Konkursowej Pani Hannie Kusiak, Małgorzacie Piwowarczyk, Marcie Barańskiej , Marii Królik.

               

              red.: E. Zielińska

               

            • VI GMINNY KONKURS CZYTELNICZY „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE” DLA KLAS III.

              Dnia 08.05.2023 w CUK  odbył się VI Gminny Konkurs Czytelniczy. Uczniowie przygotowywali się czytając wybrane  wiersze J. Brzechwy,  J. Tuwima, baśnie Andersena i legendę Król kruków. Konkurs dotyczył  bardzo szczegółowej wiedzy z tych utworów.

              I miejsce zajęła Lidia Pietrzak -  Rutkowska,

              II miejsce zajęła Julia Stefaniak, Zofia Wawrzyniak, Cyprian Kraszewski,

              III miejsce zajęła Ewa Remiszewska, Maria Ciszek, Aleksandra Kamyszek,

              Miejsce  IV i V zajęli również nasi uczniowie.

              Dodatkowo  Julia Stefaniak otrzymała  wyróżnienie za część indywidualną w konkursie. Po prostu była najlepsza.

              Konkurs był dla nas wszystkich wspaniałym przeżyciem i dobrą rywalizacją.

               

              Gratulujemyyyyyyyyy!!!

               

              red.: M. Piwowarczyk

               

            • NA SCENIE TALENTÓW

                   28 kwietnia w godzinach popołudniowych z inicjatywy MRG Szydłowo w ramach Gminnych Dni Młodzieży nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje różnorodne talenty: pokaz chwytów judo (z drużyny Judo Jopek Team), śpiewali, grali, tańczyli.

              Brawo dla nich!

              1. Wiesiołek Wioletta
              2. Różańska Carmen
              3. Mazurkiewicz Lena
              4. Łesyk Rozalia
              5. Łesyk Anastazja
              6. Wojdyła Lena
              7. Wieczorek Amelia
              8. Pigłowska Wiktoria, Gryguś Kinga, Posadziński Norbert, Trojanowski Jędrzej
              9. Lewandowski Wiktor
              10. Kornelia Góra

               

              red.: B. Czapla

               

            • WARSZTATY - UZALEŻNIENIA

              Uzależnienia, praca nad sobą i swoim poczuciem wartości...

              ...to tematy przewodnie warsztatów zorganizowanych z inicjatywy Młodzieżowej Rady Gminy Szydłowo przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajęcia prowadzone były przez Pana Przemysława Wojnarowskiego i jego pracowników z „Gabinetu Osobowości – Terapie Rozwojowe”.

              Zakres tematyczny warsztatów dotyczył również zachowań asertywnych, właściwych postaw, potrzeb, motywacji, wyznaczania i realizowania celów, codziennych trudności. Sposób prowadzenia spodobał się uczniom, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w grupach metodami aktywnymi.

               

              red.: B. Czapla

               

            • WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W PILE

              Dnia 04 maja 2023 roku w Międzynarodowy Dzień Strażaka, uczniowie klasy IIIa z wych. Bożeną Kamińską wspólnie z klasą IIIb z wych. Beatą Sadkowską i Małgorzatą Piwowarczyk wybrali się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków i dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, kształtowanie świadomości znaczenia oraz charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci powinny wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru i do kogo mają się zwrócić o pomoc.

              Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Zawód strażaka zalicza się do zawodów o wysokim stopniu ryzyka. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru. Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach. Pod koniec spotkania wszyscy uczniowie wręczyli Strażakom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Z pewnością była to niecodzienna wizyta. 
              Do szkoły wszyscy wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń.

              Składamy serdeczne podziękowania Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP nr 1. Panu Grzegorzowi Orłowskiemu oraz wszystkim pracownikom Straży Pożarnej
              w Pile za umożliwienie naszym uczniom poznanie zawodu strażaka z bliska. Wszystkim Strażakom życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

               

              red.: B. Kamińska

               

            • MAJOWE ŚWIĘTO!

              W naszej szkole pamiętamy o ważnych wydarzeniach. Przed nami długi weekend i Święto Konstytucji 3 maja. Na godzinach z wychowawcą uczniowie przypomnieli sobie co to jest konstytucja oraz poznali  ciekawostki związane z konstytucją 3 maja. Obejrzeli też filmik o tym, jak powstawał ten pierwszy w Europie dokument, albo bawili się z wykreślanką, w której ukryte były hasła i postaci związane z konstytucją.

               

              red.: A. Zwolińska-Piątek

               

            • POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

              28 kwietnia 2023r. trzynastu uczniów klas ósmych oraz jeden uczeń klas siódmej brali udział w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas 7 i 8 organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

              Celem konkursu było podniesienie jakości kształcenia matematycznego, nauka logicznego myślenia, kojarzenia faktów i stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązania problemów, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy.

              Test składał się z 25 zadań testowych krótkiej odpowiedzi.

              Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Czekamy na wyniki pracy komisji konkursowej. Życzymy dalszych sukcesów matematycznych.

               

              red.: A. Andrzejczak, M. Bartosińska, E. Guźniczak

               

            • DZIEŃ ZIEMI

              W piątek w naszej szkole dominował kolor ZIELONY  - a to wszystko za sprawą szkolnych obchodów Dnia Ziemi. Uczniowie tego dnia zmagali się z torem przeszkód, w którym musieli stawić czoła nie tylko wyzwaniom sportowym, ale również ekologicznym łamigłówkom. Do toru przeszkód przystępowały 3-osobowe składy z klas, a wyniki wyglądały następująco:

               

              W kategorii klas I-III

              I miejsce III a

              II miejsce II b

              III miejsce III b 

               

              W kategorii klas IV-VI

              I miejsce VI b

              II miejsce VI a 

              III miejsce V b

               

              Wszystkim klasom bardzo dziękujemy za duże zaangażowanie i nieoceniony doping!

               

              red.: P. Kozub

               

            • AKCJA ŻONKIL W NASZEJ SZKOLE.

              19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

              Dlaczego żonkile?

              Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

              – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

              Zaangażowani w ogólnopolską akcję byli poloniści, historyk, bibliotekarz, plastyk, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. W  klasach odbyły się zajęcia propagujące ideę i pamięć o powstaniu. Uczniowie klas 8 i 7 uczestniczyli

              w obchodach święta w szydłowskim CUKu.

               

              red.: M. Piwowarczyk

               

            • CÓŻ TO BYŁA ZA LEKCJA

              Dwugodzinna lekcja otwarta prowadzona przez Panią Agnieszkę Wiśniewską – Łądkowską odbyła się 18 kwietnia 2023r. w klasie VIII c.

              Pani Agnieszka prowadziła zajęcia z dużym zaangażowaniem.

              Wszystkie przeprowadzone przez Nauczycielkę ćwiczenia były przemyślane i pozwoliły uczniom na ciekawe, budzące emocje, przypomnienie tematyki lektur obowiązkowych przewidzianych w podstawie programowej języka polskiego dla klas VII – VIII.

              Uczniowie rozpoczęli pracę od wykonania ćwiczenia dotyczącego utrwalenia poznanych lektur obowiązkowych(autor lektury, tytuł, bohaterowie, miejsce wydarzeń).  Następnie w parach układali tangramę związaną z wylosowaną lekturą. W kolejnym zadaniu losowali cytat z wybranego tekstu i ozdabiali koszulki cytatami i symbolami z nim związanymi. W sposób otwarty prezentowali efekty swojej pracy, dzieląc się nimi z całym zespołem klasowym. W kolejnej części lekcji uczniowie układali puzzle, wykazując się znajomością lektur obowiązkowych. Na zakończenie dokonali samooceny pracy. Pani Agnieszka zaproponowała zadanie domowe - pracę z magicznymi płytami genially – zadania interaktywne – w celu usystematyzowania wiedzy utrwalanej na zajęciach.

              Uczniowie pozytywnie ocenili przebieg lekcji. Wszystkie zadania były dla nich ciekawe i atrakcyjne. Wyrazili chęć uczestniczenia w innych zajęciach z wykorzystaniem metod zaproponowanych przez Panią Agnieszkę. Widać było ogromne zaangażowanie uczniów podczas wykonywania zadań, nikogo nie trzeba było zachęcać do pracy.

              Życzymy Pani Agnieszce samych tak doskonale przeprowadzonych lekcji i dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tych barwnych, budzących emocje zajęciach.

               

              red.: Opiekun stażu - J. Świderska

               

            • BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJI UNIKAMY

              W czwartek 20 kwietnia w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie odbyło się podsumowanie etapu regionalnego XIII Ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci "𝐁𝐞𝐳𝐩𝐢𝐞𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐚 𝐰𝐬𝐢 𝐦𝐚𝐦𝐲, 𝐧𝐢𝐞𝐛𝐞𝐳𝐩𝐢𝐞𝐜𝐳𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐛𝐬𝐭𝐚𝐧𝐜𝐣𝐢 𝐮𝐧𝐢𝐤𝐚𝐦𝐲" dedykowanego uczniom szkół podstawowym. Regionalny etap konkursu został zorganizowany przez Placówkę Terenową w Pile Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w którym w ramach partnerstwa Gmina Szydłowo ufundowała część głównych nagród w kategoriach wiekowych klas 0-3 oraz klas 4-8.

              Tematem konkursu było zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.

              Podsumowanie uświetniły występu młodych artystów będących pod opieką CUK w Szydłowie.

              Gratulujemy laureatom oraz wyróżnionym uczestnikom i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach szerzących wiedzę pro-ekologiczną.

              Szczególnie gratulacje kierujemy do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Szydłowo:

              Mikołajowi Miernowskiemu (Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie) za zajęcie I miejsca w kategorii wiekowej klas 4-8

              Wyróżnienia otrzymali

              - Lilia Anna Zielińska (ZS im. Janusza Korczaka w Szydłowie)

               

              red.: Gmina Szydołowo

               

            • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

              W ramach Światowego Dnia Zdrowia, przypadającego na 7 kwietnia, uczniowie klasy II b uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Ich zadaniem było samodzielne przygotowanie sałatek owocowo – warzywnych.

              Celem zajęć było zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne współczesnego społeczeństwa oraz podkreślenie roli zdrowego odżywiania. Prawidłowy sposób odżywiania dzieci wpływa na właściwy ich rozwój, sprawność fizyczną, intelektualną, emocjonalną oraz ogólną kondycję zdrowotną. Właściwy sposób żywienia u dzieci rzutuje na ich dalsze życie, dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania zdrowych postaw żywieniowych.

              Zajęcia kulinarne to dla dzieci dobra zabawa oraz wielka, kulinarna przygoda, której efektem są właściwe nawyki żywieniowe.

               

              red.: A. Kalczyńska

               

            • ANTYK ŁĄCZY EPOKI

              Zespół uczennic klasy 6b:

              • Gabriela Biniek
              • Gabriela Malinowska
              • Jagoda Karczewska

              został zakwalifikowany do drugiego etapu Powiatowego Konkursu „Antyk łączy epoki”.

              Nasze uczennice 11 maja 2023 wezmą udział w konkursie wiedzy o antyku i rywalizować będą z drużynami z Piły, Wysokiej, Śmiłowa i Białośliwia.

              Trzymamy kciuki za dziewczęta i życzymy dużo zapału do dalszej pracy.

               

              red.: J. Świderska