Dnia 16.02.2022 uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią p. Pauliną Pleśniak oraz p. Klaudią Świątkowską odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Można w nim zobaczyć aż 28 budynków, zabudowań gospodarczych i mniejszych budowli charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu regionu począwszy od XVIII do XX wieku. Są wśród nich chałupy, budynki gospodarskie, stodoły, tartak, wiatraki, a nawet cała kuźnia. W osieckim skansenie można poznać różnicę w budowie i konstrukcji wiatraków „koźlaków”, „paltraków” i „holendrów”. Wnętrza budynków nie są puste, zostały wyposażone w sprzęty używane przez mieszkańców w życiu codziennym. W remizie można oglądać bogatą kolekcję dawnego sprzętu pożarniczego.
Zgromadzono mnóstwo obiektów określanych mianem „małej architektury”, będących wizytówką dawnej wsi. Są tu nie tylko niezbędne dawniej studnie z żurawiami, piwnice ziemne czy piece chlebowe, ale także kapliczki przydrożne a nawet pszczela pasieka. W skansenie można także zobaczyć to, z czym wiążą się początki muzeum, a więc wystawę archeologiczną prezentującą znaleziska związane z obrządkami pogrzebowymi począwszy od epoki żelaza.
W skansenie odbywa się wiele cyklicznych imprez plenerowych, podczas których można zobaczyć pracę rzemieślników ginących zawodów choćby takich jak kowalstwo. Uczniowie byli zafascynowani odwiedzonym miejscem.
red.: P. Pleśniak